Cunda

Cunda için 19 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Cunda Adası

Cunda Hakkında
Cunda Adası Gezilecek Yerler
Cunda Adası
Cunda Adası Ulaşım
Cunda Pateriça Koyu
İstanbul - Bandırma Üzerinden Cunda Adası'na Nasıl Gidilir
Cunda Adası Tarihi Yapılar
Cunda Tımarhane Adası
Cunda Taksiyarhis Kilisesi
İstanbul - Bursa Üzerinden Cunda Adası'na Nasıl Gidilir
Cunda Yemekleri
Cunda Adası Tarihi
Cunda Mekanları & Cunda Gece Hayatı
İzmir'den Cunda Adası'na Nasıl Gidilir
Cunda Plajları
Cunda'da Ne Yenir Ne İçilir
Cunda Adasında Neler Yapılır
Cunda Adası Nerede
Cunda Adası Turları
Cunda Sokakları
Cunda Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Cunda'ya Nasıl Gidilir
Cunda Manastırları
Ankara'dan Cunda'ya Nasıl Gidilir
Cunda Alışveriş
Cunda Ne Zaman Gidilir
Cunda Konaklama
Cunda Mezeleri
Cunda Tavernaları ve Cunda'da Sirtaki
Cunda Zeytin ve Zeytinyağı
Cunda Despot Evi
Cunda Taş Kahve
Cunda Tatil
Cunda'da Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Cunda'da Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Cunda Evleri
Cunda Limanı
Cunda Hamidiye Camisi
Cunda Kiliseleri

 

Alibey Adası (Cunda), idari olarak Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı. Toplamda 22 adet olan Ayvalık adaları arasında Cunda, yerleşime açık olan tek ada. Cunda (Alibey) Adası hakkında diğer önemli bir bilgi ise Türkiye'deki en büyük 4. ada olması. 

Cunda

Cunda'nın bugünkü ismi Alibey, Kurtuluş Savaşı sıralarında padişahın 'Yunanlılar’a teslim olun' fermanına karşı gelip, silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı olan Yarbay Ali Çetinkaya'dan geliyor. Adanın Cunda ile beraber diğer eski bir ismi ise Moshonisia (Kokuluada). Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde andığı Yund Adaları’nın  da bu bölgeye ait olduğu tahmin ediliyor.

Cunda

Cunda Adası'nın nüfusu 2000 yılı itibariyle 5000, ancak bu rakam yaz aylarında 20.000 civarına kadar çıkabiliyor. Ada nüfusunun büyük bir kısmı Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göçmüş Türkler'den oluşuyor.  Bu nedenle adanın yaşlı nüfusunun büyük bölümü Rumca-Yunanca'yı bilmekte. Son zamanlarda ada nüfusu, emeklilik günlerini sakin bir bölgede geçirmek isteyen büyük şehir sakinleri tarafından arttırılmış durumda.

Cunda

Adı Ayvalık ile  bütünleşmiş olan  bu adayı Rumlar Nesos olarak adlandırıyorlar. Adanın tarihe tanıklık etmiş kilise, manastır ve Rum evleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor ve beğeni topluyor. Rum evleri, kapı tokmaklarından, iç mimarilerine kadar enteresan ayrıntılarla dolu. Cunda’yı dolaşırken Taş Kahve’de çay içmeyi ve sokakları gezerken yolunuza çıkacak tarihi çeşmeleri incelemeyi unutmayın.

Cunda

Ayvalık’ı açık denize kapayan bu adaya 1896 yılında inşa edilen bir köprü sayesinde karayolu ile geçilebiliyor. Yaz aylarında  Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat başı motor seferleri de yapılıyor. Adaya otomobilleriyle gidenler araçlarını mutlaka girişte park etmeliler. Ayrıca adanın dar sokaklarında yürümek çok daha keyifli.

Cunda

Ada içerisinde sekiz adet manastır bulunuyor. Cunda'da yer alan kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi. Bu kilisenin büyük çanı Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Adanın yüksek kısımlarında boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzellikleri seyredilmeye değer. Ada merkezinde sıralanmış olan balık restoranlarında,  deniz ürünleri, mezeler, meşhur Papalina balığı ve zeytinyağlı ot çeşitleri servis ediliyor. 

Cunda

Cunda (Alibey) Adası hakkında; tarihinden, lezzetlerine, koylarından, evlerine kadar oldukça özel bir ada demek yanlış olmaz.  Dar ara sokaklarda bulunan evlerin mimarisi,  kiliseler, restore edilmiş kafeler - barlar, iskele karşısındaki Taş Kahve’nin muazzam yükseklikteki tavanı, evlerin camlarındaki rengarenk çiçekleriyle Cunda ziyaretçilerine can alıcı bir atmosfer sunuyor. 

Cunda

Cunda Adası'nın ziyaretçi çeken en önemli detaylarından biri; mezeleri ve yemekleri. Küçük balıkçı teknelerinin manzarası eşliğinde Girit lezzetlerinden oluşan bir akşam yemeği yemek Cunda'da yapılması gereken ilk ve en keyifli aktivitelerden.

Cunda’da ne yenir?

Adada pek çok balık çeşidini, deniz mahsülünü ve yabani otu tadabilmek mümkün. Levrek, mezgit, çipura ve papalina denen Ayvalık’a özgü balık çeşidi Cunda'da en çok tüketilen lezzetler. Balık çeşitleriyle beraber adada rağbet gören diğer yiyecekler ise; has zeytinyağı ile yapılmış Cunda mezeleri.

Cunda (Alibey) Adası hakkında, son yıllarda Türkiye'de yerli turizm merkezleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiş durumda denebilir. Özellikle sahil şeridindeki balık lokantaları ve içki mezeleri ile biliniyor. Tekne gezileri sayesinde çevredeki diğer Ayvalık adalarını da keşfedebiliyorsunuz. Midilli Adası'na günü birlik olarak yapılan  seferler sayesinde özellikle yazın Ayvalık'taki yabancı turist sayısı artıyor. Ada halkının turizmden sonra en önemli geçim kaynakları ise zeytincilik ve balıkçılık.

Alibey Adası, tarihi yapıları, doğal güzellikleri  sebebiyle koruma altına alınmış ve 1976 yılında sit alanı olarak kabul edilmiş. Ayvalık ve çevresinde toplamda 17 bin 900 hektarlık doğal ve tarihi alan mevcut. Alibey Adası'nda anlaşma öncesinden, Rum Ortodokslarından kalma birçok kilise ve manastır bulunuyor. Bu Konuya Toplam 15 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
ayşe şahin / ankara
favorim
çok güzel yaşanacak yer
11.02.2016 09:58:21 / 3190
mustafa izzet kavasoğlu / balıkesir
cundanın güzellikleri
bende 2008 ve 2010 yıllarında cundayı ziyaret ettim.o balık restorantları ve tarihi güzelliklerini bakmak ve seyretmek bi ayrıcalık.herkesi o güzelim balıkesirin cunda adasına beklerim
06.04.2011 21:30:22 / 1176
çınar canyurt / izmir
HARİKA BİR YER
rakı balık roka salatalar ve papalina tabi aynı zamanda deniz kokusu cunda da bunları yapıpta zevk almadım diyen adamın alnını karışlarım harika bir yer .
15.06.2009 17:21:27 / 159
ÖZLEM KUŞ / AYVALIK
AYVALIKTA YAŞAMAK
Ayvalık deyince içim bir kötü oluyor.çünkü şimdi Ayvalık' ta değilim.Kocaeli' de kalıyorum.üniversitedeyim. ayvalık'ı çok özlüyorum. tatillerde gelsemde az sürüyor.Ayvalıkta yaşamak bir başkadır.Kendinizi rahat hissedersiniz.Ayvalıkta gezerken İstanbul gibi tehlike çanları çalmaz. Sakin bir yerdir Ayvalık.Kendinizi güvende hissedersiniz. Denizi, sahili, günbatımı, yeşili, şeytan sofrası, cennet tepesi,cundası, kısacası herşeyiyle harika.Ayvalık'a geldiğinizde ayrılmanız imkansız. Kalbinizin bir yarısı orada kalır. Geri dönmek istersiniz ama tatil bitti. Ben Cunda adasında kalıyorum.Eğer gelirseniz beni Ada Çorbacısında bulursunuz.çünkü bizim lokanta. adım özlem. hepinizi Ayvalık'a bekliyorum.tatilde görüşürüz.
17.12.2006 14:09:36 / 152
OLCAY ÇAĞLAR / ankara
ayvalık-cunda sevgifırtınası
zeytin ağaçlarının güzelliği rasgele deyip balığa çıkmak.insanlarının canayakınlığı sevgiyi anlayışı şevkati reyhan canıtezi orda tanıdım halada unutamıyorum.hadi gel deseler herşeyden ve herkesten vazgeçip dönerim oraya
09.12.2006 20:44:49 / 146
besime çele / lüleburgaz
huzur
hayatımın sonuna kadar yaşamak istediğim tek yer belki birgün orda yaşarım diye çalışıyorum belki bir gün tekrar gidebilirim diye. okadar muhteşem bi yer ki ne yazsam az gelir en güzeli içinde olmak havasını solumak denizine dokunmak...
09.12.2006 16:06:31 / 145
semiha acar / istanbul
cundayı seviyorummm
cunda inanın insanın hayatında görebileceği nadir yerlerden biridir şöyle bir özelliğide vardır cundanın bağımlılık yapar insanda güzel sahili mis gibi deniz havasıyla sıcak insanlarıyla tekrar tekrar gidilecek ve bıkılmayacak bir yerdir ve tavsiyem mutlaka cundaya gidin ve görün sizde seveceksiniz
19.11.2006 21:14:51 / 135
BURHAN DUMAN / ANKARA
CUNDA İİİİ
Çok güzel olduğu için gönlümün daima orada kaldığı bir yer. Aynı şeyi Sarımsaklı denizi için de söyleyebilirim.
29.09.2006 14:22:48 / 101
Burak GÖZCÜ / Ankara
ayvalık
Cunda bizim balayımızı geçirdiğimiz müthiş yer... Sabah hafif esen rüzgarı hissederek sahilden yürümeyi,dar temiz ve çiçek kokulu sokakların tadını, ayvalık ayvalık diye müşteri toplayan teknelerle ayvalık'a geçmeyi, güleryüzlü yerli halkın ilgisini ve tabiiki o muhteşem yemeklerin tadını ÖZLÜYORUZ...
14.09.2006 11:03:23 / 90
MUSTAFA NERGİZ / İZMİR
AYVALIK / CUNDA ADASI
Yaşanması en güzel yerlerden bir yer. Ayvalık ve Cunda Adası anlatılmaz gidilip görülüp gezilip yaşanır. Sabahın erken saatlerinde deniz kenarındaki kahvelerden birinde bir elinizde Ayvalık tostunuz bir elinizde çayınız balığa çıkan pancar motorlu balıkçı teknelerinin sesleri eşliğinde kahvaltı yapmayı hiç birşeye değişmem. Hele birde akşamüstüne doğru Cunda Adasının tam ortasında bulunan Aşıklar Tepesinde çayınızı yodumlarken Ayvalığın o muhteşem doğa güzelliğini izlemek herşeye değer.
09.09.2006 09:40:42 / 85

  Sayfalar: [1]  [2]  
Cunda Makalelerinden Seçmeler
İstanbul Cunda Kaç Km Cunda Butik Otelleri Cunda Hakkında Bilinmeyenler Cunda Agios Yannis Kilisesi
Cunda Pansiyonları Taksiyarhis Kilisesinin Bilinmeyenleri İstanbul Cunda Kaç Km Cunda Nasıl Bir Yer
Cunda Konaklama Cunda'da Nerede Kalınır? Cunda Adası Yaz Ayları Cundanın Tarihi Yerleri
Cunda Konaklama Cundada Yaşam Cunda Gezilecek Yerler Var Mı? Taksiyarhis Kilisesinin Geçmişi
Cunda Gezintisi Çamlı Manastır Cunda Nerelere Giderim Cunda Ne Zaman Denize Girilir
Cunda Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK